Terapia pooperacyjna

Po zabiegach, poparzeniach, przecięciach oraz innych uszkodzeniach, w wyniku których powstały blizny

Bardzo ważne jest, aby po operacji różnego rodzaju, odpowiednio zająć się blizną aby zapobiec późniejszym powikłaniom związanym z tkanką bliznowatą.

Każde przerwanie ciągłości skóry w wyniku operacji, poparzenia, przecięcia, uszkodzenia mechanicznego powoduje powstanie blizny. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu, w wyniku czego dochodzi do zamknięcia rany i powstania tkanki bliznowatej, która jednak nie jest elastyczna, przez co często pojawiają się zrosty.

Każda ingerencja skalpela w obrębie jamy brzucha zaburza pracę narządów wewnętrznych i może przyczynić się do upośledzenia ich funkcjonowania. Warto wtedy objąć obszar brzucha rehabilitacją. Niezależnie od tego czy była to operacja:

  • ginekologiczna: histerektomia, cięcie cesarskie, usunięcie torbieli, mięśniaków, itd.;
  • urologiczna: w tym nietrzymanie moczu, podwieszanie narządu bądź jego usunięcie, itd.;
  • chirurgiczna każdego rodzaju: np. pęcherzyka żółciowego, powypadkowa, itd.
  • ortopedyczna, traumatologiczna: rekonstrukcja więzadeł, wymiana stawów, zszycie urazów sportowych, itd.

Aby zobrazować jak blizna potrafi wpłynąć na ludzki organizm dobrym przykładem jest sweter z zacerowaną dziurą. Po pewnym czasie widzimy, że sweter dostosowuje się do miejsca zszytego i zmienia formę, nie jest już idealnie prosty i mobilny w każdą stronę. Wszystkie włókna dostosowują się do okolicy zszytej, tak jakby ta okolica ściągała do siebie cały materiał. Tak się dzieje również z ciałem. Blizna nawet bardzo stara, potrafi dawać bardzo odległe dolegliwości, których w ogóle nie będziemy kojarzyć z tkanką bliznowatą. Każda blizna jest inna i będzie dawać inne objawy, ponieważ każda osoba ma swój niepowtarzalny sposób funkcjonowania i bycia, przeżywania emocji, urazów, wypadków. Ciało ludzkie będzie u każdego inaczej się dostosowywało do zmienionych warunków i dążyło do homeostazy (równowagi) w ciele. Z tego powodu, tak ważna jest rehabilitacja obrębu ciała objętego operacją. Szybka interwencja daje efekty w krótkim czasie i skutkuje brakiem powikłań.

Adres

ul. Morelowa 7A
65-434 Zielona Góra

Kontakt

Telefon : +48 663 721 984
E-mail: : kontakt@buczynska-terapie.pl

Godziny przyjęć

Poniedziałek: 9.00 - 17.20
Wtorek: 9.00 - 19.00
Sroda: 9.00 - 17.20
Czwartek: 8.00 - 13.50

Social
fundacja-aenonfundacja-aenon