Urologia męska - kiedy podjąć działania?
Jeżeli jesteś po zabiegu operacyjnym usunięcia gruczołu krokowego, masz problem z przerostem tego gruczołu, nietrzymaniem moczu bądź problemy z erekcją, warto podjąć rehabilitację.
W czym fizjoterapeuta może Ci pomóc?
Pacjenci często po zabiegach usunięcia gruczołu krokowego borykają się problemem nietrzymania moczu oraz zaburzeniami erekcji. Lekarze nie mają czasu i wiedzy, aby pacjenta instruować, co robić po operacji, aby przeciwdziałać powikłaniom. Natomiast praca z fizjoterapeutą może pomóc usunąć dysfunkcje, które pojawiły się po zabiegu, nauczyć osobę na nowo zarządzać mięśniami i cieszyć się dalej życiem.
W zależności od stopnia współpracy ze strony pacjenta można ograniczyć do minimum nietrzymanie moczu, a nawet wyeliminować je całkowicie. Praca z zaburzeniami erekcji jest trudniejsza, gdyż wszystko zależy od metody operacji, samodyscypliny, otwartości oraz znaczenia tej funkcji dla danego pacjenta.
Aby podejść kompleksowo do problemu, podczas wizyty przeprowadza się wywiad, sprawdza się powłoki brzuszne, ciśnienie śródbrzuszne, dno miednicy (badanie przez odbyt), postawę ciała. Na podstawie diagnostyki planuje się przebieg terapii, która obejmuje terapię manualną, terapię narządów wewnętrznych, trening mięśni dna miednicy, pracę na bliznach pozabiegowych. Fizjoterapeuta uczy także w jaki sposób funkcjonować w życiu codziennym przy tego typu zaburzeniach. W trakcie terapii stosowane są testy sprawdzające postępy w zakresie niwelowania danego zaburzenia.