Terapia uroginekologiczna

Dla kobiet w ciąży, po porodzie, w okresie połogu, a także z problemami nietrzymania moczu.

Jeżeli występuje problem z nietrzymaniem moczu, bolesnym stosunkiem, suchością pochwy, nacięciem lub pęknięciem krocza, obniżeniem narządów rodnych bądź podczas porodu doszło do cesarskiego cięcia, warto wybrać się na konsultację do fizjoterapeuty.

Kobieta ma do wyboru dwie metody diagnostyczne u fizjoterapeuty: badanie zewnętrze polegające na ocenie brzucha, blizny, lub kompleksowe podejście, które obejmuje również badanie per vaginum (przez pochwę).

Ocena całościowa polega na zbadaniu powłok brzusznych, mięśni dna miednicy i ocenie, które tkanki wymagają pracy. W ten sposób można także stwierdzić czy suchość pochwy bierze się tylko i wyłącznie z powodu karmienia piersią, czy też są inne przyczyny takie stanu. Blizny są oceniane pod kątem nieprawidłowej mobilności. Jeżeli narządy rodne są obniżone to bierze się pod uwagę pracę wisceralną dna miednicy oraz naukę prawidłowego oddychania.

Ciąża

Każda ciąża przebiega w sposób bardzo indywidualny. Kiedy pojawia się ból, ważne jest czy jest to ciąża fizjologiczna czy patologiczna (ocenia to lekarz prowadzący). Jeżeli ze strony medycznej nie ma przeciwwskazań i ciąża jest fizjologiczna warto wybrać się na konsultację fizjoterapeutyczną. Nieprawdą jest, że z kobietą w ciąży nie można pracować i jest ona skazana na bardzo nieprzyjemne czekanie do rozwiązania ciąży. Zawsze warto próbować niwelować skutki uboczne odmiennego stanu, tak aby kobieta mogła cieszyć się z oczekiwanego dziecka.

Rozejście mięśnia prostego brzucha występuje już w czasie ciąży i jest to proces fizjologiczny, a więc naturalny, w tym okresie. Nie należy się tym za bardzo przejmować, chyba że dochodzi do silnych bólów w plecach i kobieta nie może normalnie funkcjonować. Rozejście ma za zadanie z jednej strony ochronić kobietę przed rozerwaniem mięśni, a z drugiej stworzyć dziecku więcej miejsca w brzuchu, by mogło prawidłowo się rozwijać. Fizjologia wie co robi. Istnieje możliwość, że przy kolejnych ciążach rozstęp się pogłębi.

Poród

Tuż przed porodem ciało kobiety szykuje się do urodzenia dziecka. Jest to ważny czas, kiedy dochodzi do szeregu zmian hormonalnych, które mają za zadanie przygotować drogi rodne do ciężkiego wysiłku jakim jest poród. Lekarze często z różnych przyczyn wspomagają ten proces, co nierzadko przekłada się potem na stan pacjentki po urodzeniu dziecka.

Jeżeli w trakcie porodu była podawana oksytocyna, było robione nacięcie krocza bądź doszło do jego pęknięcia, warto jest wybrać się na kontrolę do fizjoterapeuty.

Połóg

Kobieta po porodzie przechodzi przez połóg, który trwa od 6 do 8 tygodni. Jest to czas, kiedy macica ponownie się obkurcza do stanu sprzed ciąży i dochodzi do jej oczyszczenia. W tym okresie występują różne dolegliwości typowe dla tego momentu. Dużo kobiet dotyka suchość pochwy, bolesne współżycie, brak orgazmu, uczucie ściągnięcia w okolicach pochwy, bądź dużego dyskomfortu w okolicach nacięcia krocza, aż po problemy z nietrzymaniem moczu.

Bardzo ważne jest to, jak przebiegał sam poród, nastawienie kobiety do porodu oraz wsparcie wśród najbliższych.

Często kobiety zgłaszają różne dolegliwości, które nie są łączone z porodem, a jednak są jego następstwem. Warto jest to sprawdzić, ponieważ poród dla kobiety jest przeżyciem bardzo często ciężkim i bolesnym. Należy sprawdzić po porodzie czy układ mieśniowo-stawowo-kostny i układ pokarmowy wróciły do formy sprzed ciąży. Niestety bardzo często dochodzi do powikłań poporodowych, które można zniwelować bądź cofnąć całkowicie poprzez pracę manualną z fizjoterapeutą, tak aby kobieta mogła ponownie cieszyć się z bycia kobietą, a nie tylko matką.

Do najczęściej zgłaszanych dolegliwości należą:
  • bóle pleców, okolicy kości krzyżowej, kości ogonowej
  • bóle krocza i spojenia łonowego
  • bóle przy współżyciu
  • brak orgazmu
  • bóle przy siedzeniu
  • bóle przy oddawaniu moczu
  • nietrzymanie moczu
  • częste oddawanie moczu, zapalenia pęcherza moczowego, pomimo braku potwierdzenia w badaniach
  • dziwne miesiączki (zmiana koloru krwi w ciągu miesiączki, zbyt obfite krwawienia, bóle miesiączkowe, przerywana miesiączka)
  • uczucie ciągnięcia krocza, bądź podczas stosunku odczuwanie blizny po nacięciu
  • uczucie ciągłego napięcia w dole miednicy
  • uczucie wzdęcia po posiłkach
  • pojawienie się stożka na środku brzucha (podejrzenie rozejścia mięśnia prostego brzucha)

Połóg, jak również okres po zakończeniu połogu, jest dla kobiety czasem, kiedy może spokojnie dojść do siebie i powinna zadbać o to, aby móc cieszyć się z macierzyństwa. Niestety bardzo często kobiety nie są informowane, że z ich dolegliwościami można pracować i je wyeliminować.

Adres

ul. Morelowa 7A
65-434 Zielona Góra

Kontakt

Telefon : +48 663 721 984
E-mail: : kontakt@buczynska-terapie.pl

Godziny przyjęć

Poniedziałek: 9.00 - 17.20
Wtorek: 9.00 - 19.00
Sroda: 9.00 - 17.20
Czwartek: 8.00 - 13.50

Social
fundacja-aenonfundacja-aenon